: startujemy : : lokale gastro : : newsy : : kontakt :

puby restauracje
kawiarnie kluby
pizzerie hotele
dyskoteki bary

www.facebook.com/PajeczynaClub/?fref=ts

Strefa Reklamy:


rozrywka elblag nawynos

u daniela elblag
rozrywka elblag nawynos
www.restauracjaduchowka.pl

02-12-2015 | Jerzy Fober. Rzeźba

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy rzeźby Jerzego Fobera, który odbędzie się 10 grudnia o godz. 18. Na wernisaż wstęp wolny.

Jerzy Fober urodził się w 1959 roku w Warszawie. W latach 1974-79 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 1979-84 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Stanisława Kulona, gdzie w 1984 roku otrzymał wyróżnienie za pracę dyplomową „Złożenie do grobu”. W 1982 roku, jeszcze na studiach, wspólnie z Andrzejem Szarkiem i Czesławem Podleśnym założył grupę artystyczną „...kim jesteś”. W wystawach grupy uczestniczył do 1990 roku. Od 1986 roku zajmuje się dydaktyką artystyczną. Obecnie kieruje Zakładem Rzeźby Instytutu Sztuki w Cieszynie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1996-2011 prowadził pracownię rzeźby na kierunku Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2011 roku pracuje także na Akademii Sztuki w Banskej Bystricy (Słowacja). Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (obecnie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) w latach: 1985, 1987, 1991, 1999 i 2004 r. Jego rzeźby znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowe w Krakowie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej, Muzeum Współczesnej Polskiej Sztuki Sakralnej w Kielcach, Kolekcja Sztuki Współczesnej miasta Lucerna (Szwajcaria), Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie, Kolekcja Fundacji „POGRANICZE” w Sejnach, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech.
Realizacje plenerowe:
Braunau am Inn (Austria) Kościół św. Stefana „Pieta XXI w” 1998 (drewno)
Kotzting (Niemcy) Park Miejski „Bawarski pejzaż” 1999 (drewno)
Pramet-Feitzting (Austria) „Relax” 2004 (drewno)
Plesna (Czechy) „Przebudzenie” 2005 (drewno)
Strzegom „Ty jesteś skała” 2010 (kamień - bazalt, granit)
Strzegom „Anioł upadły” 2012 (kamień - bazalt, granit)
Strzegom „Uniesienie” 2014 (kamień – granit)

Przyjęło się twórczość Jerzego Fobera rozpatrywać w rozpięciu między dwoma płaszczyznami odniesień: jego związków z zakopiańską szkołą Kenera i całą polską tradycją rzeźbienia w drewnie oraz w kontekście podejmowanej przez niego tematyki bliskiej ikonografii chrześcijańskiej. Odwołania te są bez wątpienia oczywistością i warto tym tropem podążać w analizie rzeźb Fobera, mając jednakże przekonanie o samodzielnej drodze artysty w poszukiwaniu oryginalnego sposobu wyrazu. W rzeźbie Jerzego Fobera rozstrzygnięcia interpretacyjne zawsze pozostawione są widzowi, który od lektury klasycznego tematu dociera do momentu w którym niedokończenia, niedopowiedzenia, które umożliwia materiał, powoduje pewną interpretacyjną konsternację, zmuszając widza do ponownego pytania o status rzeźby. Bez wątpienia prace Fobera są metaforą i wprowadzeniem w tematykę uniwersalną, zdolną kreować refleksję dotykając każdego człowieka.


„W rzeźbie „Wskrzeszenie Łazarza"
- nie była dla mnie istotna historia sprzed dwóch tysięcy lat i jej ilustrowanie, ale zagadnienie śmierci i wyzwolenie się z niej. Przejście na drugą stronę, a później powrót stamtąd i życie z tą świadomością. Takie coś nie jest w stanie żadnemu z nas się przydarzyć, bo nikt nie był po drugiej stronie. To jest problem dla mnie uniwersalny, współczesny, nurtujący każdego człowieka"

Wystawa czynna do 15 stycznia 2016 r.

Galeria El Zaprasza - Elbląg

rzut na fotki do artykułu: Jerzy Fober. Rzeźba


foto 1



komentarze archiwalne

kim.elblag.pl udaniela.elblag.pl multikino.pl astoria dystkoteka elblag epoca dyskoteka elblag arbiter vip elblag prohibicja

: startujemy : : lokale gastro : : newsy : : kontakt :

Właścicielem serwisu nocnyelblag.pl jest Agencja Reklamowa PROMONET24
Copyright - 2003-2015 - Elbląskie Vademecum Imprezowicza. Wszystkie prawa zastrzeżone