: startujemy : : lokale gastro : : newsy : : kontakt :

puby restauracje
kawiarnie kluby
pizzerie hotele
dyskoteki bary

www.facebook.com/PajeczynaClub/?fref=ts

Strefa Reklamy:


rozrywka elblag nawynos

u daniela elblag
rozrywka elblag nawynos
www.restauracjaduchowka.pl

23-10-2008 | Ósmy numer  Magazynu Elbląskiego

Najnowszy, ósmy już numer "Magazynu Elbląskiego" zamieszcza na okładce zdjęcie fontanny z postumentem Hermanna Balka, na Placu Słowiańskim. To nie przypadek: 13 września 2008 r. minęło dokładnie sto lat od postawienia tej fontanny. Z tej okazji redakcja włącza się do dyskusji, dotyczącej postaci domniemanego założyciela Elbląga, jaka toczy się od pewnego czasu w elbląskich mediach. Sylwetkę Hermanna Balka, pierwszego Mistrza Krajowego Zakonu Niemieckiego w Prusach, przybliża w tym numerze "Magazynu Elbląskiego" Lech Słodownik, cytując obszerne fragmenty przetłumaczonego przez siebie artykułu Hansa-Jürgena Kleina z pisma „Elbinger Nachrichten”, wydawanego w Münster w Westfalii.

W innych artykułach, zamieszczonych w tym wydaniu "Magazynu Elbląskiego", Krzysztof Bidziński omawia muzyczne życie Elbląga, Izabela Seredocha analizuje szanse i wyzwania, jakie niesie z sobą współpraca z rosyjskim obwodem kaliningradzkim, zaś Edward J. Jaremczuk prezentuje w swoich reportażach Ośrodek Manewrowania Statkami w Iławie, a także pracę funkcjonariuszy Straży Granicznej, pełniących obowiązki na Mierzei Wiślanej i na Zalewie Wiślanym. Do tego dodać trzeba wywiady: z wójtem gminy Milejewo Ryszardem Januszem i z wicestarostą elbląskim Maciejem Romanowskim, prezesem sekcji piłkarskiej Olimpii Elbląg. Warto również przeczytać fragmenty nie publikowanych dotąd wspomnień Edwarda Suskiego, aktywnego działacza zbrojnego, antykomunistycznego podziemia w pierwszych latach powojennych.

Nie zabrakło w tym numerze "Magazynu Elbląskiego" także omówień i recenzji książek, jakie ukazały się ostatnio w Elblągu: "Nie samym chlebem" Ryszarda Tomczyka, "Słownik nazw ulic Elbląga" Wiolety Engler, "Pomoc społeczna w województwie elbląskim w latach 1981 - 98 w wycinkach prasowych" Anny Szyszki i in.

"Magazyn Elbląski" jest do nabycia w wydawnictwie URAN przy ul. Giermków i w elbląskich księgarniach. Cena 10 zł.

L. B.
komentarze archiwalne

kim.elblag.pl udaniela.elblag.pl multikino.pl astoria dystkoteka elblag epoca dyskoteka elblag arbiter vip elblag prohibicja

: startujemy : : lokale gastro : : newsy : : kontakt :

Właścicielem serwisu nocnyelblag.pl jest Agencja Reklamowa PROMONET24
Copyright - 2003-2015 - Elbląskie Vademecum Imprezowicza. Wszystkie prawa zastrzeżone