V L A D I M I R S K A
Scotia Gilroy – akordeon, wokal
Guillaume Martin – saksofon barytonowy
Ernest Heksel – trąbka
Igor Herzyk – gitara akustyczna i elektryczna, ukulele
Folkowo-popowe brzmienie zespołu jest mocno osadzone w egzotycznej sferze muzycznej, sięgającej dawnych czasów europejskiej fanfary, karnawałów i cyrków objazdowych. Ten młody zespół polsko – kandyjsko – francuski został uhonorowany prestiżową nagrodą niemieckich krytyków "Preis der Deutschen Schallplattenkritik" w kategorii "Folk & Folklore" za swój debiutancki album "Night Trains", wydany w czerwcu 2011 roku nakładem Gusstaff Records.
Retro - cyrkowe brzmienie zespołu Vladimirska zapoczątkowała Scotia Gilroy, kanadyjskia akordeonistka mieszkająca w Krakowie. Akompaniowała ona klaunowi, podczas jego ulicznych pokazów pantomimy, grając samodzielnie skomponowaną muzykę. Po pewnym czasie artysta wyjechał do Berlina, a w głowie Scotii narodził się pomysł założenia własnego zespołu, który tworzyłby i wykonywał tego typu muzykę. Jej marzenie zaczęło się realizować, gdy poznała gitarzystę Igora Herzyka, podczas comiesięcznej imprezy typu open mic w Krakowie. Później dołączył do nich trębacz Ernest Heksel i francuski saksofonista barytonowy, Guillaume Martin. Muzycy spotykali się często, by aranżować melodie stworzone przez Scotię. Wkrótce okazało się, że to niepowtarzalne brzmienie przejawia się we wszystkim, co robią, więc szybko zaczęli komponować wspólnie. Niedługo potem miał miejsce pierwszy występ grupy, w lutym 2010 roku w Krakowie. Od tego momentu muzyka zespołu spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem wszędzie, gdzie ma okazję zawitać, a takich miejsc ciągle przybywa. Vladimirska ma na swoim koncie wiele koncertów w Polsce, Niemczech, Czechach i Słowacji. Muzyka zespołu jest często prezentowana przez Wojtka Waglewskiego i Fisza w programie "Magiel Wagli" na antenie radiowej Trójki.
Dorastający na ulicach Krakowa kwartet gra mieszankę folku, popu, muzyki cyrkowej i przyjemnie tradycyjnego jazzu, gdzieś pomiędzy lekko melancholijną muzyką filmową a dobroduszną Polką. Przejrzysty dźwięk i prosta produkcja tej płyty doskonale odpowiada szczególnemu, charakterystycznemu brzmieniu tego zespołu. Świeżo, swobodnie, wspaniale!.
(Jury "Preis der Deutschen Schallplattenkritik” -Listopad 2011)
Ich muzyka odwołuje się do klimatu bałkańsko - cygańskich filmów Gatlifa, do klezmerskiego grania Kroke, do dawnego świata wędrownych trup cyrkowych. Nie w sensie ekwilibrystyki muzycznej, ale klimatu wiecznego odchodzenia, bezdomności -i czucia się z nią u siebie. Magia.
(Jacek Świąder, Gazeta Wyborcza -Czerwiec 2011)
Bardzo j estem za, ponieważ lubię orkiestry, które grają zupełnie swoją nutkę. Proszę sobie posłuchać, proszę się zakochać, proszę sobie nabyć drogą kupna płyty. Bardzo fajoskie, troszkę klezmerskie, troszkę podwórkowo-cyrkowe, naprawdę fajne.
(Wojtek Waglewski, „Magiel Wagli”, radiowa Trójka)
25 Lutego, godz. 18.00
Krużganek Galerii EL
Bilety: godz.11.00–18.00 Krużganek Galerii EL i Klub Środowisk Twórczych Krypta od.godz.18.00
Cena w przedsprzedaży: 25,00 i 20,00 zł.; w dniu koncertu: 30,00 i 25,00 zł.
Klub Krypta
komentarze archiwalne
|